Smyczkowe

 • SKRZYPCE 

  prof. zw. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka 

  Urodził się̨ 5-go marca 1947 r. w Gdańsku. Od Liceum Muzycznego do końca studiów w Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku pracował pod kierunkiem prof. Stefana Hermana.26 marca 1971 r. uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych z wynikiem bardzo dobrym z najwyższym wyróżnieniem.W roku 1964 będąc jeszcze uczniem Liceum Muzycznego brał udział w Międzynarodowym Konkursie im. Nicolo Paganiniego w Genui. Otrzymał tam dyplom z wyróżnieniem specjalnym.We wrześniu 1966 roku zajmuje pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Radiofonii Niemieckich w Monachium i od tej pory rozpoczyna się jego międzynarodowa kariera.Od roku 1967 do chwili obecnej wykonał ponad 2000 koncertów symfonicznych i recitali na całym Świecie (Europa, Azja, Japonia, Australia, Ameryka Północna i Południowa).Grał z takimi orkiestrami jak np. Filharmonia Berlińska, Chicago Symphony, Minneapolis, London Symphony, Konzertgebau Amsterdam, English Chamber i inne. Występuje na takich festiwalach muzycznych jak w Lucernie, Bordeaux, Berlinie, Brighton, Pradze, Barcelonie, Flandrii, Warszawie i w wielu innych.W roku 1970 brał udział w wielkim festiwalu muzycznym poświęconym Ludwikowi van Beethovenowi w jego 200-letnią rocznicę urodzin. Dokonuje wielu nagrań́ płytowych, radiowych i telewizyjnych.W jego dorobku nagraniowym można wymienić́ miedzy innymi koncerty: Vivaldiego, Mozarta, Mendelssohna, Głazunowa, Lalo, Bartoka, Prokofiewa, Beethovena, Brahmsa, Karłowicza, Pendereckiego, Hindemitha, Szymanowskiego i inne. Nagrał też wiele sonat i utworów wirtuozowskich. Uprawiał również̇ kameralistykę̨. Bierze również̇ udział w nagraniach polskiej muzyki współczesnej (Penderecki, Lutosławski, Knapik, Bloch, Jabłoński i inni).Za nagranie wszystkich utworów Karola Szymanowskiego otrzymał nagrodę̨ specjalną Polskiego Radia. Również̇ za nagrane dwa koncerty Szymanowskiego otrzymał w Paryżu w roku 1981 nagrodę̨ „Grand Prix du Disque”. Za granicą często wykonuje utwory polskich kompozytorów.Był pierwszym po Sternie wykonawcą I koncertu Krzysztofa Pendereckiego – grał ten utwór wielokrotnie w Europie i Ameryce Północnej głównie pod batutą kompozytora.Bierze udział w wielu tournée zagranicznych z polskimi orkiestrami.Jest związany bezpośrednio z Filharmonią Narodową gdzie od 1984 roku jest na etacie solisty. Z tą też orkiestrą głównie pod batutą Witolda Rowickiego a później Kazimierza Korda objechał wielokrotnie niemal cały Świat.Od 1994 r. jest profesorem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.Otrzymał wiele wyróżnień́ m. in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki, nagrodę̨ Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagandzie kultury polskiej za granicą, Krzyż̇ Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, wiele tytułów honorowych oraz odznaczeń́ okolicznościowych np. złote odznaki za pracę społeczną dla miasta Krakowa, za zasługi dla Gdańska.

  Wybrane tytuły w prasie światowej:POLISH VIOLINIST OF BRILLIANCE AND ELOQUENCE – London, The Daily Telegraph.A VIOLINIST OF QUALITY – London, The Times.FÜR DIE GEIGE GEBOREN – Frankfurter Rundschau.PHÄNOMENALER GEIGER – Hamburger Abendblatt.PERFECT VIRTUOZO – Wienerexpress.EIN NACHFOLGER PAGANINIS Wiener Zeitung.

  prof. zw. dr hab. Tadeusz Gadzina

  Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego we Wrocławiu (dyplom z  wyróżnieniem) w klasie Stanisława Majewskiego i Ignacego Grobelnego rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), w klasie prof. Zenona Bąkowskiego, któremu jako swemu mistrzowi zawdzięcza doskonalenie piękna gry skrzypcowej nierozerwalnie związanej z etosem artysty wykonawcy oraz wychowawcy młodzieży parającej się sztuką gry na tym instrumencie. Na zaproszenie Yehudi Menuhina i Yfraha Neamana  doskonalił swe umiejętności w Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Tadeusz Gadzina jest laureatem międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in.: J. Sibeliusa w Helsinkach, N. Paganiniego w Genui, H. Wieniawskiego w Poznaniu, Flescha w Londynie i Królowej Elżbiety w Brukseli. W 1973 r. otrzymał również Złoty Medal na Międzynarodowym Festiwalu Laureatów Konkursów w Pleven w Bułgarii.

  Artysta odnosi znaczące sukcesy, zarówno jako solista jak i kameralista. Jest twórcą i primariusem znanego ze swych dokonań na estradach niemal całego świata „ Kwartetu Wilanów” Kwartet jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych im. J. Haydna we Wiedniu /1972/ , oraz zdobywcą III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych ARD w Monachium – organizowanym przez Radio Bawarskie. Jako solista dokonał wielu rejestracji radiowych, telewizyjnych i płytowych, m.in. nagrał płytę z utworami skrzypcowymi Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Za tą ostatnią otrzymał w 1990 roku „Les Diapasons D`or” paryskiej firmy „ACCORD”. Prowadzi działalność koncertową w całej Europie, a także w Japonii, USA, Ameryce Południowej – ( Brazylia, Peru, Columbia, Wenezuela, Argentyna ), Kanadzie, Rosji. Jest zapraszany do prowadzenia kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą. (USA, Kanada, Brazylia, Belgia Hiszpania, Niemcy. W latach 2000 – 2002 współpracował z japońską orkiestrą kameralną „Tokio Solisten”, z którą nagrał płytę z dziełami J. S. Bacha Corocznie, od 2002 roku bierze udział w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich „Morningside Music Bridge” jako „professor in residence” reprezentując polską szkołę skrzypcową opartą na światowej sławy dokonaniach prof. Tadeusza Wrońskiego. Wielokrotnie brał udział w jury takich konkursów solistycznych i kameralnych jak : Międzynarodowy Konkurs im. H. Wieniawskiego i K. Lipińskiego w Lublinie, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz we Wrocławiu, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. K. Szymanowskiego w Łodzi, Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych Radia Bawarskiego ARD (Monachium), Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych w Portsmouth (Wielka Brytania) , Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Lysenki w Kijowie, Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. D. Ojstracha i. in. W ramach programu europejskiej wymiany doświadczeń w dziedzinie dydaktyki artystycznej „Erasmus Sokrates” wielokrotnie wykładał w znaczących ośrodkach edukacji muzycznej takich jak: Bruksela, Stuttgart, Brema, i in. Jako profesor tytularny prowadzi mistrzowską klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie gdzie w latach 1999 – 2005 sprawował funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Smyczkowych. W 2013 roku został wyróżniony „Medalem za Zasługi” dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina a w roku 2015 otrzymał „Nagrodę Rektora I stopnia” przyznaną z okazji Dnia Edukacji Narodowej za całokształt dorobku.

  dr hab. Agnieszka Marucha 

            Laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistka, kameralistka, pedagog oraz koncertmistrz renomowanych zespołów muzycznych. Pochodzi z warszawskiej rodziny o tradycjach artystycznych. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza oraz Hochschüle der Künste w Bernie pod kierunkiem prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Prowadzi klasę skrzypiec oraz klasę kameralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – jest doktorem habilitowanym, adiunktem tej uczelni. W latach 2013-2014 była profesorem gościnnym Keimyung University w Daegu (Korea Płd), a w latach 2009-2010 –  koncertmistrzem zespołów Danish Chamber Players oraz Storstrom Symphony Orchestra. Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i za granicą. Jest muzykiem wszechstronnym, dysponuje szerokim repertuarem skrzypcowym.

  Od września 2011r. jest prymariuszem Opium String Quartet. Regularnie wykłada na letnich kursach muzycznych Bosa Antica (Włochy) oraz Międzynarodowych Kursach im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. W ubiegłych latach prowadziła lekcje otwarte i wykłady w Chinach, Szkocji, Brunei, Włoszech i Danii.

  Artystka nagrała 9 płyt CD (dla wytwórni DUX, CdAccord i Acte Prealable), z czego 6 to światowe premiery fonograficzne. W 2014 r. otrzymała nagrodę „Fryderyk” za płytę Chagall for Strings nagraną wraz z Opium String Quartet.

  Agnieszka Marucha jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Zdobyła m.in.:  III nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie im K. Szymanowskiego w Łodzi. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Studienpreis na Kiefer Hablitzel Stifftung Wettbewerb w Bernie. Jako członek zespołu Polish Duo, otrzymała I miejsce, oraz szereg nagród specjalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem w 1998 roku, oraz II nagrodę i nagrodę specjalną fundacji Gaudeamus na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

  Skrzypaczka koncertowała w większości krajów europejskich oraz Azji. Brała udział w wielu renomowanych festiwalach muzycznych. Występowała m.in. z orkiestrami: Berner Symphony Orchester, Anglian Chamber Players, Filharmonie Aurora i in. Jako członek zespołu Ensemble Modern występowała na największych salach europejskich, mi.in w Fiharmonii Berlińskiej, Festspielhaus w Baden Baden, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz Salle Pleyel w Paryżu. Współpracowała z dyrygentami: Pierrem Boulezem, Peterem Eotvösem, Paavo Järvi i in.

  ·        ALTÓWKA

  prof. UMFC dr. hab. Dorota Sroczyńska

  Dorota Sroczyńska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, w klasie profesora Błażeja Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach-w Łańcucie u prof. Kurta Lewina(altówka) i w Bayreuth (Niemcy) – Gaudeamus Kwartet(kameralistyka).

  Jeszcze przed ukończeniem studiów rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej kierowanej przez Karola Teutscha.

  W roku 1978 rozpoczęła pracę w orkiestrze Teatru Wielkiego. Pracę tę kontynuowała do roku 2016 pełniąc funkcję zastępcy pierwszego altowiolisty, wykonując partie solowe w operach i baletach ,a także w repertuarze symfonicznym wykonywanym przez orkiestrę TW-ON. Brała również udział w wielu wyjazdach zagranicznych tego zespołu.

  W latach 2000-2007 współpracowała z triem fortepianowym „Camerata Sambia” w Kaliningradzie, wykonując głównie polską i rosyjską muzykę kameralną. Koncerty odbywały się w Rosji i w Polsce(a ich rejestracja pozostała na płytach DVD.

  Dorota Sroczyńska jako solistka występowała w wielu filharmoniach w Polsce, a także poza jej granicami(Niemcy i Rosja) . Występowała pod batutą takich dyrygentów jak Agnieszka Duczmal, Tomasz Bugaj ,Jerzy Swoboda, Ryszard Dudek, Czesław Grabowski, Janusz Przybylski, Sybilla Werner, Jan W. Hawel , Evgeny Volynsky ,Tadeusz Wicherek, Massimiliano Caldi, Piotr Sułkowski, Wojciech Michniewski. Występowała podczas Festiwali „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze i „Gwiazdy promują” w Jeleniej Górze.

  Repertuar Doroty Sroczyńskiej obejmuje również muzykę współczesną. Sami kompozytorzy ,żeby wymienić tylko Benedykta Konowalskiego i Romualda Twardowskiego ,powierzają artystce prawykonanie swoich utworów.

  Obok działalności artystycznej zajmuje się także pedagogiką. Prowadzi klasę altówki na UMFC w Warszawie(dr hab., prof. UMFC).W ramach stworzonego przez siebie cyklu „Magia dźwięku i wirtuozeria” przygotowuje koncerty klasy altówki w cyklu koncertów Katedry Instrumentów Smyczkowych. Prowadzi również klasę altówki ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

  Jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych dla uczniów i nauczycieli szkół muzycznych, odbywających się każdego roku w Łomży.

  W ramach zainteresowań folklorem polskim opracowała i przygotowała do druku 120 piosenek kurpiowskich, wydanych w 2014 roku w zbiorze pod tytułem „Leć głosie po rosie”.

  ·        WIOLONCZELA

  Prof. zw. dr hab. Tomasz Strahl

  W 1989 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Studiował również kameralistykę u wybitnego skrzypka Krzysztofa Jakowicza, z którym występuje od wielu lat. Laureat konkursów ogólnopolskich (Poznań, Warszawa) i międzynarodowych, m.in. I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami, jak: Polska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Radiowa oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, Concerto Avenna, Filharmonia Sofijska, Orquestra Sinfônica Municipal São Paulo (Brazylia) oraz z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, z Orkiestrą Filharmonii Narodowej na czele. Współpracuje zarówno z wybitnymi solistami, jak też kameralistami, m.in. z Kwartetem Wilanów, Prima Vista, Kwartetem Śląskim. W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 roku zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego. W 2007 roku wraz z Krzysztofem Jabłońskim i Konstantym Andrzejem Kulką zarejestrował komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina dla wytwórni BeArTon, a w 2012 roku wziął udział w europejskiej promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, występując z tej okazji na koncertach w Wiedniu, Rzymie i Genewie. Artysta jest także oddanym propagatorem Koncertu wiolonczelowego Stanisława Moryto. Jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (w 2001 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł profesora). W kadencji 2012–2016 sprawował urząd dziekana Wydziału Instrumentalnego uczelni. W wyborach 2016 ponownie został wybrany na to stanowisko (kadencja 2016-2020). Tomasz Strahl jest laureatem kilku odznaczeń państwowych: w 2002 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi; w 2009 roku otrzymał nagrodę I st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a w roku 2010 – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W roku 2010 został wybrany do Rady Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.