Smyczkowe

  • SKRZYPCE

prof. zw. dr hab. Konstanty Andrzej Kulka

prof. zw. dr hab. Tadeusz Gadzina

dr hab. Agnieszka Marucha

          Laureatka międzynarodowych konkursów skrzypcowych, solistka, kameralistka, pedagog oraz koncertmistrz renomowanych zespołów muzycznych. Pochodzi z warszawskiej rodziny o tradycjach artystycznych. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza oraz Hochschüle der Künste w Bernie pod kierunkiem prof. Moniki Urbaniak-Lisik. Prowadzi klasę skrzypiec oraz klasę kameralną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – jest doktorem habilitowanym, adiunktem tej uczelni. W latach 2013-2014 była profesorem gościnnym Keimyung University w Daegu (Korea Płd), a w latach 2009-2010 –  koncertmistrzem zespołów Danish Chamber Players oraz Storstrom Symphony Orchestra. Od wielu lat propaguje muzykę polską w kraju i za granicą. Jest muzykiem wszechstronnym, dysponuje szerokim repertuarem skrzypcowym.

Od września 2011r. jest prymariuszem Opium String Quartet. Regularnie wykłada na letnich kursach muzycznych Bosa Antica (Włochy) oraz Międzynarodowych Kursach im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. W ubiegłych latach prowadziła lekcje otwarte i wykłady w Chinach, Szkocji, Brunei, Włoszech i Danii.

Artystka nagrała 9 płyt CD (dla wytwórni DUX, CdAccord i Acte Prealable), z czego 6 to światowe premiery fonograficzne. W 2014 r. otrzymała nagrodę „Fryderyk” za płytę Chagall for Strings nagraną wraz z Opium String Quartet.

Agnieszka Marucha jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Zdobyła m.in.:  III nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie im K. Szymanowskiego w Łodzi. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Studienpreis na Kiefer Hablitzel Stifftung Wettbewerb w Bernie. Jako członek zespołu Polish Duo, otrzymała I miejsce, oraz szereg nagród specjalnych na I Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Zakopanem w 1998 roku, oraz II nagrodę i nagrodę specjalną fundacji Gaudeamus na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Skrzypaczka koncertowała w większości krajów europejskich oraz Azji. Brała udział w wielu renomowanych festiwalach muzycznych. Występowała m.in. z orkiestrami: Berner Symphony Orchester, Anglian Chamber Players, Filharmonie Aurora i in. Jako członek zespołu Ensemble Modern występowała na największych salach europejskich, mi.in w Fiharmonii Berlińskiej, Festspielhaus w Baden Baden, Alte Oper we Frankfurcie, Concertgebouw w Amsterdamie oraz Salle Pleyel w Paryżu. Współpracowała z dyrygentami: Pierrem Boulezem, Peterem Eotvösem, Paavo Järvi i in.

  • ALTÓWKA

prof. UMFC dr. hab. Dorota Sroczyńska

Dorota Sroczyńska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, w klasie profesora Błażeja Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach-w Łańcucie u prof. Kurta Lewina (altówka) i w Bayreuth (Niemcy) – Gaudeamus Kwartet (kameralistyka).

Jeszcze przed ukończeniem studiów rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej kierowanej przez Karola Teutscha.

W roku 1978 rozpoczęła pracę w orkiestrze Teatru Wielkiego. Pracę tę kontynuowała do roku 2016 pełniąc funkcję zastępcy pierwszego altowiolisty, wykonując partie solowe w operach i baletach, a także w repertuarze symfonicznym wykonywanym przez orkiestrę TW-ON. Brała również udział w wielu wyjazdach zagranicznych tego zespołu.

W latach 2000-2007 współpracowała z triem fortepianowym „Camerata Sambia” w Kaliningradzie, wykonując głównie polską i rosyjską muzykę kameralną. Koncerty odbywały się w Rosji i w Polsce a ich rejestracja pozostała na płytach DVD.

Dorota Sroczyńska jako solistka występowała w wielu filharmoniach w Polsce, a także poza jej granicami (Niemcy i Rosja). Występowała pod batutą takich dyrygentów jak Agnieszka Duczmal, Tomasz Bugaj, Jerzy Swoboda, Ryszard Dudek, Czesław Grabowski, Janusz Przybylski, Sybilla Werner, Jan W. Hawel , Evgeny Volynsky, Tadeusz Wicherek, Massimiliano Caldi, Piotr Sułkowski, Wojciech Michniewski. Występowała podczas Festiwali „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” w Zielonej Górze i „Gwiazdy promują” w Jeleniej Górze.

Repertuar Doroty Sroczyńskiej obejmuje również muzykę współczesną. Sami kompozytorzy, żeby wymienić tylko Benedykta Konowalskiego i Romualda Twardowskiego, powierzają artystce prawykonanie swoich utworów.

Obok działalności artystycznej zajmuje się także pedagogiką. Prowadzi klasę altówki na UMFC w Warszawie (dr hab., prof. UMFC). W ramach stworzonego przez siebie cyklu „Magia dźwięku i wirtuozeria” przygotowuje koncerty klasy altówki w cyklu koncertów Katedry Instrumentów Smyczkowych. Prowadzi również klasę altówki ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

Jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych dla uczniów i nauczycieli szkół muzycznych, odbywających się każdego roku w Łomży.

W ramach zainteresowań folklorem polskim opracowała i przygotowała do druku 120 piosenek kurpiowskich, wydanych w 2014 roku w zbiorze pod tytułem „Leć głosie po rosie”.

  • WIOLONCZELA

Prof. zw. dr hab. Tomasz Strahl